Muszę Ci coś powiedzieć

15 października 2019

W natłoku codziennych spraw, pomiędzy obowiązkami, a pracą znajdź odrobinę czasu na rozmowę z najbliższymi. Spotkaj się z mamą, siostrą, przyjaciółką, koleżanką i z filiżanką ulubionej herbaty. Porozmawiaj z nimi o bardzo ważnej rzeczy, jaką jest profilaktyka raka piersi. Bo przecież Ci na nich zależy…

Temat chorób jest bardzo trudny jednak w Europejskim Dniu Walki z Rakiem Piersi, warto kierować się starym porzekadłem „Lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Czy wiesz, jak ważna jest profilaktyka raka piersi?

Nowotwór dopada coraz więcej kobiet i są one coraz młodsze. Jedno jest w tym miejscu niezmienne, hasło, które na pewno słyszałaś, a które może uratować Ciebie lub bliskie Ci kobiety: Zbadaj się!

Z wiekiem ryzyko wzrasta, ale jeśli wyrobisz w sobie nawyk samobadania, jesteś na dobrej drodze, aby ewentualne zmiany wykryć wcześnie i wrócić do pełni zdrowia.

Często kobiety boją się samokontroli piersi, uważając, że jeśli wykryją jakąś nieprawidłowość, to będzie to najgorszy scenariusz w ich życiu. Nie ma bardziej błędnego założenia. Jak wykazują liczne badania klinicznie wcześnie wykryta zmiana nowotworowa, daje szansę całkowitego wyleczenia. Wśród kobiet uczestniczących w badaniach przesiewowych (mammografia) wczesne wykrycie zmian nowotworowych zmniejszyło umieralność aż o 40%. Wniosek jest jeden – badania ratują życie.

Dlatego też piersi należy regularnie obserwować, a przede wszystkim badać. Nie bój się i dotknij swoich piersi. Samobadanie jest tak samo ważne jak inne formy diagnostyki.

Oto kilka cennych wskazówek jak wykonać je prawidłowo.

1. Przed lustrem:
Obejrzyj uważnie swoje piersi, przypatrz się im i sprawdź czy wizualnie nie ma zmian w kształcie, czy są symetryczne (pamiętaj jednak, że piersi mogą delikatnie różnić się od siebie, to naturalne).
Piersi należy oglądać w pozycjach:
• Stojąc, ręce swobodnie opuszczone wzdłuż ciała.
• Stojąc, ręce mocno opierając na biodrach.
• Stojąc, ręce uniesione do góry.
• Stojąc, ręce podniesione i oparte o tył głowy.

2. Pod prysznicem:
Delikatnie, ale niezbyt lekko dotykaj piersi ruchami okrężnymi, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zawsze w kierunku pachy.
Jak to zrobić:
• Chcąc zbadać prawą pierś, unieś prawą rękę i oprzyj dłoń o tył głowy. Złącz palce lewej dłoni, tworząc z niej łódeczkę, tak dotykaj górnej części piersi.
• Powtórz czynność, dotykając dolnej części piersi.
• Zaczynając od prawej pachy, w kierunku dekoltu wykonuj ruch z góry na dół i z dołu w górę
• Nadal trzymając rękę nad głową, naciskaj delikatnie prawą brodawkę, w tej sposób sprawdzisz, czy nie wydobywa się z niej wydzielina.
Aby zbadać pierś lewą, podnieś w górę lewą rękę i oprzyj dłoń o tył głowy. Złącz palce prawej dłoni, tworząc z niej łódeczkę, tak dotykaj górnej części piersi.
Powtórz czynność, dotykając dolnej części piersi.
Zaczynając od lewej pachy, w kierunku dekoltu wykonuj ruch z góry na dół i z dołu w górę.
Nadal trzymając rękę nad głową, naciskaj delikatnie brodawkę lewą, w tej sposób sprawdzisz, czy nie wydobywa się z niej wydzielina.

3. Leżąc:
Ten etap badania polega na tym, że kładąc się wygodnie na płaskiej powierzchni, dotykamy piersi w określony sposób:
• Chcąc zbadać prawą pierś, unieś prawą rękę i podłóż dłoń pod głowę. Złącz palce lewej dłoni, tworząc z niej łódeczkę, tak dotykaj górnej części piersi.
• Powtórz czynność, dotykając dolnej części piersi.
• Zaczynając od prawej pachy, w kierunku dekoltu wykonuj ruch z góry na dół i z dołu w górę
• Nadal trzymając dłoń pod głową, naciskaj delikatnie prawą brodawkę, w tej sposób sprawdzisz, czy nie wydobywa się z niej wydzielina.
Aby zbadać pierś lewą, podnieś w górę lewą rękę i podłóż dłoń pod głowę. Złącz palce prawej dłoni, tworząc z niej łódeczkę, tak dotykaj górnej części piersi.
Powtórz czynność, dotykając dolnej części piersi.
Zaczynając od lewej pachy, w kierunku dekoltu wykonuj ruch z góry na dół i z dołu w górę.
Nadal trzymając dłoń pod głową, naciskaj delikatnie brodawkę lewą, w tej sposób sprawdzisz, czy nie wydobywa się z niej wydzielina.
Natychmiast udaj się do swojego ginekologa, jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów:
• Twoje piersi tracą symetrię i znacznie się od siebie różnią.
• Wyczujesz, że węzły chłonne pod pachami są powiększone.
• Pierś boli, staje się zbyt czuła na dotyk.
• Zmieniła się brodawka sutkowa i jest nadmiernie wyciągnięta lub przeciwnie prawie jej nie widać, lub jeśli sączy się z niej wydzielina.
• Wyczujesz guzek/zmianę.
Ważne jest, by badanie wykonywać całą dłonią, a nie tylko opuszkami palców.

Dbając o swoje zdrowie i samopoczucie, nie zapominaj o prawidłowym dobraniu biustonosza. Niestety liczne analizy wskazują, iż nawet 80% kobiet nosi zły rozmiar bielizny. Może to skutkować nie tylko podrażnieniami skóry, bólami kręgosłupa i głowy, ale również trwałymi odkształceniami ciała, w szczególności ramion, czy powstawaniem wad postawy. Jednak najbardziej niebezpiecznymi konsekwencjami noszenia źle dopasowanego biustonosza jest tworzenie się różnej wielkości guzków i silnych stanów zapalnych.